podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Węgry - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Węgry - wiza, ambasady, przepisy

Budapeszt     
wegry
Węgry - podróże na WęgryWęgry - mapa krajuWęgry - spis artykułów i galeriiWęgry - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeWęgry - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaWęgry - szczepienia, zdrowie, poradyWęgry - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROWęgry - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOWęgry - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokumentem podróży upraw­niającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Republiki Węgierskiej do 90 dni jest ważny paszport bądź dowód osobisty. Przed wyjazdem należy się upew­nić, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości.

Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrażających polityce bezpieczeństwa państwa i zdrowiu publicznemu.
Informacje dla kierowców
Węgierskie służby graniczne, celne i finansowe oraz policja na ogół bardzo dokładnie kontrolują pojazdy, ich stan techniczny i posiadane dokumenty. W razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości dotyczących np. dowodu rejestracyjnego, tablic, numerów podwozia, silnika itp. nakładane są bardzo wysokie mandaty. Jeśli samochodem dysponuje osoba nie będąca jego właścicielem, powinna mieć notarialne upoważnienie od właściciela, przetłumaczone na język węgierski, angielski lub niemiecki. Kierowcy poruszający się pojazdami będącymi w leasingu powinni być zaopatrzeni w umowę leasingową przetłumaczoną na język węgierski, angielski lub niemiecki. Turyści podróżujący samochodem muszą mieć na nim plakietkę PL.
Przepisy celne
Zgodne z normą unijną. Przy wywozie przedmiotów o wartości kulturowej potrzebne jest potwierdzenie właściwych instytucji (np. w przypadku obrazów – Galerii Narodowej, starych mebli – Urząd Ochrony Dziedzictwa Narodowego).
Bezpieczeństwo
Nie ma szczególnego zagrożenia prze­stęp­czością. Niemniej jednak częste są kradzieże kieszonkowe na trasach uczęszczanych przez turystów. Najwięcej kradzieży zdarza się w centrach handlowych, w środkach komunikacji miejskiej, w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Często spotyka się przypadki wystawiania zawyżonych rachunków w restauracjach, pensjonatach, kwaterach prywatnych.
Przydatne informacje
• Walutę można wymienić w bankach oraz kantorach. Można również pobierać pieniądze z ogólnie dostępnych banko­ma­tów. Na Węgrzech w większości sklepów i restauracjach można regulować płatności kartami płatniczymi.

• Informacja turystyczna o Węgrzech: www.tourinform.hu., www.budapestinfo.hu. Dla turystów potrzebujących pomocy uruchomiony został numer telefonu: (00 36 1) 438 80 80, pod którym trwa 24-godzinny dyżur angielsko- i niemiecko­języczny.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Ambasada RP w Budapeszcie
Varosligeti Fasor 16, H-1068 Budapest
tel.: (00-361) 351 13 00 do 02, 351 18 26
fax: (00-361) 351 17 22, 351 17 23
central@polishemb.hu
www.budapeszt.polemb.net

Wydział Konsularny
tel.: (00-361) 413 82 00
fax: (00-361) 351 17 25
consulate@polishemb.hu
Przedstawicielstwa dyplomatyczne akredytowane w Polsce (lub najbliższe)
Ambasada Republiki Węgierskiej
ul. Chopina 2, 00-559 Warszawa
tel.: (0-22) 628 44 51-55
fax: (0-22) 621 85 61
varsnk@2a.pl

Wydział Handlowy
ul. Szwoleżerów 10, 00-464 Warszawa
tel.: (0-22) 841 35 51
fax: (0-22) 841 38 63, 841 43 64
itdwarszawa@business2hungary.pl